The 2016/17 edition of the MTN FA Cup has been launched today with the preliminary stages of the competition scheduled to begin on March 22-26.

A draw was held at the M Plaza hotel in Accra on Thursday involving clubs from the Division Two and the 48 Division One clubs before they are joined by the premier league clubs in the later.

All teams in the preliminary stages would receive GHc600 while MTN airtimes would only be given to teams that would qualify from the preliminary stage.
The participating teams have been zoned according to their various regions for the preliminary round of the competition.
The Division One League clubs will also play in the regions from where they are located.
Below are the pairings for the preliminary round of this year’s competition:

GREATER ACCRA REGION
Emmanuel City Fc vs Young wise
Emmanuel fc vs shelter force
Vision fc vs charity stars
Sporting Mirren vs madina republicans
Mighty jets vs Amidaus Professionals
Nania FC vs Uncle T stars
Danbort FC vs Okwawu United
True Democracy vs Zein Fc

EASTERN REGION
Bepong Believers fc vs Kotoku Royals
Okyeman Planners vs Blue skies
Akosombo fc vs Phar Rangers
Mampong Unique fc Dreams fc
Narita fc vs Akroso Royal fc

WESTERN REGION
Eleven Wise vs New Edubiase
Wassaman FC vs Karela FC
Rail Stars vs Dunkwa United
Westlandes vs Gold Stars
Juaboso All stars vs Samartex
Fijai Real United vs Hemanman FC
Dolphins Fc vs Enchi All stars
Sekondi Hasaacas vs Nzema Kotoko

BRONG AHAFO REGION
Techiman City FC vs NEA Salamina
Bofoakwa vs Young Apostles
Unity FC vs Mpuasuman FC
Top Talent FC vs BA United
Eleven Wonders vs Paga Japan Stars
Glory Stars vs Berekum Arsenals
Nsoatre FC vs Reformers Fc
D.C. United FC vs Kintampo Fc

VOLTA REGION
Heart of Lions vs Dynamos FC
Area 51 FC s All Stars FC
Home Stars vs NaDm FC

UPPER WEST REGION
Yasin FC vs Dark Horses
Power Sporting Club vs 24 hours FC

CENTRAL REGION
Effutu Great Kingdy Fc vs Unistar Academy
Nyarkrom Youth vs Proud United
Metro Youth FC vs Fetteh Youngsters
Windy Professionals vs Suamponman United FC

UPPER EAST & NORTHERN REGION
Guan United vs Mole National
Garu United vs Steadfast
Bolga Soccer Stars vs Navrongo FC
RTU vs Sankara National
Utrecht Academy vs STK Stars

ASHANTI REGION
Achiken FC vs Subri Royal FC
Nacosta FC vs Asokwa Deportivo
King Faisal vs Buffalo FC
Atwima Mahome vs Real Shooters
Quality FC vs BYFA

Credit: GFA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here